PÜSILILLED


Püsilillede nimekirja leiad SIIT


Meil on püsikuid mida kasvatame ise, samuti võtame taimi müüki ka teistelt Eesti puukoolidelt. Meilt võib leida näiteks Mihkel Saare Puukooli püsililli, Eesti kuulsaima hostade kasvataja Ahto Ruudu toodangut.  Pidevalt sõidame mööda Eestit ringi ja otsime müüki uut ja huvitavat.

Meil on taimi, mis võib nii mõnegi taimegurmaani südame soojalt tuksuma panna! :DAllpool toodud taimekirjeldused on pärit Mihkel Saare tootekataloogist.

Achillea / Raudrohi

Kergesti kasvatavad ja asendamatud lilled igas püsilillepeenras. Väga vähenõudlik.  Kompaktsed, ühtlased ja pikalt õitsevad. Head lõikelilled, sobivad ka kuivatamiseks. Sobivad päikesepaistelisse kasvukohta, mis oleks kergema liivase mullaga. Peale õitsemist lõigata tugevalt tagasi. Ideaalsed taimed lahjale pinnasele.  Müügis: 'Pomegranate', 'Saucy Seduction', 'Sunny Seduction', 'Wonderful Wampee'

AGASTACHE / HIIDIISOP

Hiidiisopid õitsevad pikalt ning meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi. Kasvavad hästi päikeselises kui ka poolvarjulisemas kasvukohas. Pigem soojemas ja tuulte eest varjatud kohas. Eelistavad parasniisket hea veeläbilaskvusega mulda. Regulaarselt tasuks ära õitsenud õied eemaldada. Imehästi sobivad looduslikku aeda, ürdiaeda, teede äärtesse ja püsilillepeenrasse. Sobib ideaalselt ka lõikelilleks. 

ALCHEMILLA MOLLIS / PEHME KORTSLEHT

Kortsleht on lopsakas, vastupidav ja vähenõudlik taim, mis sobib kaaslaseks paljudele püsililledele ja roosidele. On eriti atraktiivne taim peale vihma, kui veepiisad jäävad lehtedele pidama. Kasvab hästi nii täispäikeses, poolvarjus kui varjus. Sobib tavaline, hea veeläbilaskvusega parasniiske muld. Peale õitsemist on soovitav kogu puhmas maani tagasi lõigata. Kasutatakse nii peenras, kui teede äärtes, grupina või pinnakattetaimedena. Võib anda isekülvi.

ANEMONE / HÜBRIIDÜLANE

Sobivad loodusliku aiastiiliga. Pika õitsemisajaga (august - oktoober). Hilised õitsejad. Õitseb veel siis kui teised püsikud on lõpetanud. Eelistavad viljaka pinnaga parasniisket ja poolvarjulist kasvukohta. Kevadel tärkavad suhteliselt hilja. Lumeta talvel võiks katta. Mõjub suurepäraselt grupina. Sobitada kokku nii kõrreliste, kukeharjadega, hortensiatega kui sügisastritega.

ARUNCUS DIOICUS / HARLIK KITSEENELAS

On kõrgekasvuline, pikaealine ja talvekindel püsik. Rikkalikult elegantsete kreemikasvalgete õitega taim. Õied meeldivad suurepäraselt liblikatele ja mesilastele. Kasvavad hästi niiskemal huumusrikkal mullal nii täispäikeses kui poolvarjus. Äraõitsenud õite ära lõikamine ei pikenda õitsemist, kuid parandab taimede väljanägemist. Noore taimena aeglasekasvulised. Meenutab välimuse poolest hiiglaslikku astilbet. Sobib ideaalselt looduslikku aeda, teiste taimede taustaks, metsa äärde või veekogu kallastele. Kasutatakse nii soolotaimena kui ka gruppides. Õisi võib edukalt ka vaasis kasutada.

ASTER DUMOSUS / MADAL ASTER

Väga rikkalikult ja pikalt õitsev taim. Meie müüme algaval hooajal sorti 'Early Blue'. Vaieldamatult kõige haiguskindlam sort madalate astrite seas. Jahukastekindel! On üks hilisemaid õitsejaid aias. Konkreetselt see sort alustab õitsemist kuu varem kui teised sordid. Meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi. Kasvavad hästi päikeselises kasvukohas, tavalisel parasniiskel mullal. Kasutatakse nii looduslikes aedades, püsilillepeenardes, ääristaimena, aiavaasides. Headeks naabriteks on kõrrelised, kõrged kukeharjad, anemoonid, salveid.

ASTILBE / ASTILBE

Astilbed on värviliste ja graatsiliste õisikutega. Haiguste ja kahjurite vabad. Vähenõudlikud, talvekindlad ja pikaealised. Asendamatud taimed niisketes kasvukohtades. Õige sordivaliku puhul saab astilbedest moodustada istutusala, mis õitseb juunist septembrini. Eelistavad kerget poolvarju, rammusat ja niiskemat kasvukohta. Põuasel ajal võiks kasta, sest kuivanud astilbed ei taha enam taastuda. Väga hea talvekindlusega! Astilbed annavad suurema efekti kui neid gruppidena istutada. Kasutatakse püsilillepeenarde varjulisemal poolel rühmadena, piirdena, samuti veekogude ääres. Nende õhuliste õisikute ja lehtede kõrvale sobivad kontrastiks suurelehelised rodgerisad ja hostad. 

ASTRANTIA / SUUR TÄHTPUTK

Rikkaliku ja pika õitsemisega. Vastupidav ja talvekindel. Meelitavad aeda liblikaid. Vanade õite lõikamine soodustab uute õitsemist. Viljakal mullal on õitsemine veelgi rikkalikum. Sobib nii päikeseline kasvukoht kui poolvari. Ei talu põuda. Sobib püsilillepeenra keskele täitetaimeks või ääristaimeks, veekogu või metsa äärde. Sobivad ka aiavaasidesse, lõikelilleks ja kuivatamiseks.

COREOPSIS VERTICILLATA / MÄNNAS-NEIUSILM

Kompaktne, säravate kuldkollaste õitega puhmas. Väga dekoratiivse lehestikuga. Sobib tavaline või kuivemapoolne aiamuld. Kasvavad hästi täispäikeses, taluvad kuuma ja kuiva. Peale õitsemist tugevalt tagasi lõigata. Iga paari aasta tagant vajab puhmas noorendamist. Sobivad ideaalselt püsilillepeenrasse, ääristaimeks või aiavaasidesse.

CROCOSMIA / KAERALILL

Väga efektsed püstised vormid püsilillepeenrasse. Meelitavad aeda liblikaid. Dekoratiivse lehestikuga. Eelistavad hea veeläbilaskvusega, keskmise viljakusega, huumusrikast mulda. Sobib täispäike kui ka poolvari. Puhmaid peaks jagama iga kolme aasta tagant. Ei vaja toestamist. Vajab talvekatet. Sobib hästi ka lõikelilleks. Kasutatakse looduslikus aias, püsilillepeenras.

DELPHINIUM GRANDIFLORUM / SUUREÕIELINE KUKEKANNUS

Rikkalikult õitsevad, silmapaistva õievärviga taim. Madalad ja kompaktsed, mis ei vaja toestamist. Sobib päikeseline kasvukoht ja hea veeläbilaskvusega huumusrikas muld. Peale esimest õitsemist võib tugevalt tagasi lõigata, et saada värske lehestik ja teine õitsemislaine. Võiks istutada püsilillepeenrasse koos teiste püsikute ja kõrrelistega. Naabriteks sobivad neiusilmad, härjasilmad, mõrsjalilled, helmikpöörised, hostad jne. 

DICENTRA / MURTUDSÜDA

Populaarne vana taluaia lill. Ühed esimesed kõrgekasvulised õitsevad püsikud varakevadel. Sort 'Burning Heart' õitseb erinevalt harilikust murtudsüdamest terve suve. Eelistavad poolvarjulist, niiskema ja viljakama huumusrikka mullaga kasvukohta. Eemalda regulaarselt äraõitsenud õisi. Kevadel vasttärganud lehti ohustavad öökülmad, teod ja nälkjad. Kasutatakse üksikult või grupina püsilillepeenarde tagumistes ridades. Headeks naabriteks on brunnerad, hostad, helmikpöörised, bergeeniad jne.

ECHINACEA / SIILKÜBAR

Südasuvised liblikate ja mesilaste magnetid. Sobivad hästi nii looduslikku kui modernsesse aeda. Õitsevad kuni külmadeni. Lihtõielised sordid on vastupidavamad, tugevama varrega ja rikkalikuma õitsemisega. Uus 'Sunseekers'sordirühm moodustab ka potitaimena ilusaid rikkalikult õitsevaid puhmaid. Kasvavad hästi huumusrikkas, hea veeläbilaskvusega mullas. Taimed ei talu kuivust, kuid ka mitte liigniiskust. Eemalda regulaarselt äraõitsenud õisi. Ohustab talvine liigniiskus. Aias on nad alati kaunimad kui puukoolides potitaimena. Sobivad kõrgemate ja kohevamate pinnakatjatega nt kurerehad ja kortsleht. Head naabrid on kõrrelised, raudrohud, liatrised, kukekannused, kõrged kukeharjad jne.

ERYNGIUM ZABELII / AED-OGAPUTK

Omapärase välimuse ja erilise värviga püsikud. Meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi. Õitsevad pikalt ning vajavad vähe hoolt. Mida päikeselisem koht, seda intensiivsem sinine värv. Sobivad põuased ja toitainevaesed mullad, viljakal pinnasel kipuvad lamanduma. Juurduvad aeglaselt ning taluvad halvasti ümberistutamist. Vanad varred lõigatakse tagasi varakevadel. Kasutatakse soolotaimena või gruppidena kuivades ja päikeselistes kohtades. Sobivad aiavaasi ja lõikelilleks. Naabriteks sobivad kõrrelised, kukeharjad, raudrohud, siilikübarad, mesiohakad jt.

EUPATORIUM MACULATUM / LAIGULINE VESIKANEP

Kõrgekasvulised, kuid väga seisukindlad püsikud. Õitseb hilissügisel. Liblikate lemmik. Kasvavad hästi parasniiskes ja niiskemas mullas, päikeselisemas või poolvarjulises kohas. Lahjemal pinnasel on taimede kõrgus madalam. Sobivad hästi looduslikku aeda ja veekogude kallastele. Kõrgemaid sorte kasutatakse peenarde tagumises reas. Headeks naabriteks on purpur-siilikübarad, heleeniumid, sinihelmikad, vitshirsid, siidpöörised jt.

GERANIUM / KUREREHA

Hindamatud püsilillepeenra komponendid. Valikus on üksnes väga pika õitsemisajaga sordid. Kiire kasvuga ja vähenõudlikud. Kasvavad hästi nii täispäikeses kui poolvarjus. Leplikud mullastiku suhtes. Sordid 'Rozanne', 'Dreamland', 'Dragon Heart' sobivad sibullillede peenrasse, sest varjavad peale sibullillede õitsemist nende koltunud lehti. Kasutatakse piirdena ja pinnakatjatena. Headeks naabriteks on sibullilled, hostad, helmikpöörised, kortsleht, kõrrelised, raudrohud, roosid jne. 'Jolly Jewel'sordirühm on madalakasvuline ja sobib kiviktaimlasse. 

GEUM / MÕÕL

Uued taasõitsevad mõõla sordid on läbimurre mõõlade sortimendis. Kevadine õitseja püsilillepeenras. Kasvab hästi päikeselises kasvukohas, parasniiskel hea drenaaziga huumusrikkal mullal. Äraõitsenud õied võiks regulaarselt eemaldada. Headeks naabriteks on kurerehad, helmikpöörised, kortsleht, kõrrelised jt.

GYPSOPHILA / KIPSLILL

Asendamatu püsik rosaariumis. Head lõikelilled, mis sobivad kuivatatult ka talviste seadete tegemiseks. Parim muld on hea veeläbilaskvusega, nõrgalt aluseline. Kasvavad hästi täispäikeses ja suhteliselt kehval pinnal. Raskemal mullal võib eluiga jääda lühemaks. Peale õitsemist tuleks tagasi lõigata, siis õitseb uuesti. Täiskasvanud taimed ei talu väga hästi ümberistutamist. Sobivad kokku rooside ja teiste suureõieliste lilledega, nt pojengid ja liiliad. Kuju ja värvi poolest annavad head kontrasti salveid, kukesabad, kukekannused, raudrohud jne. Valged kipslilled sobivad suurepäraselt ka ainult valge teemaga lillepeenrasse.

HELENIUM / HELEENIUM

Õitsevad suve teisel poolel, kui on vähem teisi õitsejaid. Vastupidavad, toestamist mitte vajavad. Väga rikkalikult õitsejad ja head lõikelilled. Suurepärased rühmataimed. Kasvavad hästi viljaka parasniiskel mullal. Mai lõpus võrseid tagasi näpistades saab rohkem harunenud puhma. Äraõitsenud õite lõikamine pikendab õitsemist. Heleenium istutatakse püsilillepeenras keskele või tahapoole, et teda ümbritseksid teised püsililled, sest heleeniumite alumine osa kipub laasuma. Headeks naabriteks on sügisaster, kõrrelised, neiusilmad, iisopid, raudrohud, kõrged kukeharjad, päevakübar jne. Aias alati kaunimad kui aiakeskustes potitaimena.

HEMEROCALLIS / AED-PÄEVALIILIA

Suured õied ja tugevad värvid. Pika õitsemisajaga. Lehestik on ilus nii enne kui pärast õitsemist. Vastupidavad ja väga pikaealised. Kollektsionääride lemmiklilled. Kõik päevaliilia õied on söödavad. Kasvab meelsamini ja õiterikkamana täispäikeses. Siis on taim kõige ilusam. Õitsemise ajal jälgida, et taim ei jääks liiga kuivale. Eemaldada regulaarselt närtsinud õied. Kui liiga tihedaks kasvanud puhmaste õitsemine jääb vähemaks, siis on aeg puhmad jagada ja uuesti istutada. 'Stella De Oro'on kompaktne sort, mis õitseb rikkalikult ja kaua ning sobib seetõttu eriti hästi aiavaasidesse. Kasutatakse püsilillepeenardes, vabakujuliste gruppidena ja ääristaimena. Sibullilledega kõrvuti istutades aitab päevaliilia lehestik varjata nende pruunistunud lehti. Headeks naabriteks on madalad põõsad, hostad, iirised, kukekannused, kurerehad, kitseenelad, kõrrelised jne.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA / TÄHKLAVENDEL

Lõhnavad nii õied kui ka lehed. Meelitavad aeda nii liblikaid kui mesilasi. Peletavad samas oma lõhnaga kahjurputukaid ja närilisi. Vähenõudlikud, pika õitsemise ja paljude kasutusvõimalustega. Sobib hästi vett läbilaskev lahjem pinnas ning päiksepaisteline kasvukoht. Peale õitsemist lõigatakse taimed tagasi. Ei talu niisket, savist pinnast. Väetamisega mitte liialdada. Sobivad ürdiaeda, kiviktaimlasse, aiavaasi, ääristaimeks, hekiks. Headeks naabriteks on roosid, härjasilmad, kõrrelised, raudrohud jne.

LEUCANTHEMUM / HÄRJASILM

Suve sümbolid ja püsilillepeenarde "kohustuslik" osa. Pika õitsemisega vastupidavad ja vähenõudlikud. Head lõikelilled. 'Freak'on eriti rikkalikult pikalt õitsev sort. Lahjemas mullas jäävad puhmad kompaktsemaks ega lamandu nii kergesti. Kasvavad hästi parasniiske viljaka mullaga päikeselises või poolvarjulises kasvukohas. Äraõitsenud õite lõikamine pikendab õitsemist oluliselt. Taastuvad hästi peale kuivale jäämist. Mõjuvad hästi suurte gruppidena, kasutatakse veel segapeenardes, ääristaimena ja aiavaasides. Headeks naabriteks on kõrrelised, kõrged kukeharjad, siilkübarad, salveid, kukesabad, kukekannused jne. Kompaktsuse poolest sobivad hästi ka aiavaasidesse.

LIATRIS SPICATA / TÄHKJAS LIATRIS

Sobivad nii looduslikku kui modernsesse aeda. Meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi. Tunnustatud lõikelilled, mis vastupidiselt teistele lilledele avavad õisi alates tipust. Eelistavad päikesepaistelist kasvukohta ja kergemat, mõõdukalt viljakat ning hea veeläbilaskvusega mulda. Õied kestavad vaasis kuni 12 päeva. Õisi saab kasutada ka kuivatamiseks. Liigniiskus talvel võib põhjustada talvel mugulate mädanemist. Sobivad ühtviisi hästi nii korrapäraseks ääristaimeks kui ka looduslikku aeda. Headeks naabriteks on kõrrelised, siilkübarad, monardad, päevaliiliad, raudrohud, härjasilmad, neiusilmad jne.

LYTHRUM SALICARIA / HARILIK KUKESABA

Talvekindlad ja kohanemisvõimelised. Kasvavad ka liigniiskel pinnasel. Hinnatud oma püstise kasvukuju poolest. Moodustavad suuri, rikkalikult õitsevaid puhmaid. Kasvupinnas võib olla tavaliselt niiskem ja viljakam. Kasvavad hästi päikeselistel või poolvarjulisel kasvukohal. Kuivadel suvedel võib vajada kastmist. Kasutatakse püsilillepeenras või suurema grupina veekogude ääres, sobivad hästi looduslähedasse aeda.

MONARDA / AEDMONARDA

Erksad lõhnavad õied ja aromaatne lehestik. Meelitavad aeda mesilasi ja liblikaid. Lehti kasutatakse ravim- ja maitsetaimena. Pika õitsemisajaga. Kasvavad hästi päikesepaistelises kohas, mõõdukalt niiskel pinnasel. Levivad kiriesti maa-aluse risoomiga. 'PARDON MY' SORDIRÜHM ON JAHUKASTEKINDEL JA OMA KOMPAKTSUSE TÕTTU SOBIVAD IDEAALSELT AIAVAASIDESSE!!! Ei talu läbikuivamist. Hoida talvise liigniiskuse eest.  Headeks naabriteks on päevakübarad, kõrrelised, härjasilmad, kortsleht, kukekannused, iisop, raudrohud jne. 

NEPETA / SUUREÕIELINE NAISTENÕGES

Naistenõgesed sobivad lavendli asenduseks niiskematesse kasvukohtadesse. Aromaatne hallikasroheline lehestik. Mesilaste lemmikud. Eelistavad täispäikest ja hea veeläbilaskvusega mulda. Naistenõgesed on kiirekasvulised ja katavad kiiresti pinda. Kasutatakse looduslikes aedades, püsilille- ja roosipeenardes, ääristaimedena, aiavaasides, ürdiaedades ja pinnakatjatena. Naistenõgese uudissortide 'Summer Magic' ja 'Junior Walker' kasvukuju on kompaktsem ja mitte lamanduv. 

PEROVSKIA ATRIPLICIFOLIA / HARILIK PEROVSKIA

Kasvavad kehval pinnasel. Botaaniliselt on tegemist põõsastega. Hilise õitsemisajaga. Ilusa ja püsiva lehestikuga. Haiguste ja kahjurite vaba. Tugev tagasilõikus kevadel hoiab põõsad kompaktsena ning soodustab õitsemist. Vajavad kaitstud ja päikeselist kasvukohta. Niiskes kasvukohas lamanduvad ja talvituvad halvasti. Lumevaesel talvel katta. Varasuvel on nende hõbedased varred heaks taustaks teistele siniste või hallide lehtedega taimedele: nt naistenõges, ogaputk, mesiohakas. Õitsemise ajal sobib väga hästi kokku kõrreliste või päevakübaraga. 

PHLOX PANICULATA / AED-LEEKLILL ( AEDFLOKS )

Täiendavad aeda värvi ja lõhnaga. Vanad tuntud "vanaema" aia püsililled uues kuues. 'Early'ja 'Flame'sordirühma sordid on jahukastekindlad. Head lõikelilled. Meeldib parajalt niiske ja viljaka mullaga päikesepaisteline kasvukoht. Liigniiskusega võivad lehed koledaks minna. Sobivad naabrid on kõrrelised, salveid, kukesaba, iisop, hostad, päevaliiliad, kõrged kukeharjad jne. 'Early' sordirühm on väikeseõieline ja alustab õitsemist peale jaanipäeva. 'Flame'sordirühm on suureõieline ja õitsemisaeg on hilisem.

RUDBECKIA FULGIDA / SÄRAV PÄEVAKÜBAR

Rikkalikult ja pikalt õitsevad, laiad, kompaktsed, hästi harunenud puhmad. Meelitavad aeda liblikaid ja mesilasi. Rikkalikult õitsevad püsikud suve lõpus ja sügisel. Kasvavad hästi päikeselises kasvukohas, tavalisel parasniiskes mullas. Kasutatakse looduslikes aedades, püsilillepeenardes, ääristaimena, vaasides. Head naabrid on kõrrelised, kõrged kukeharjad, anemoonid, salveid jne.

SALVIA / SALVEI

Rikkalikult ja kaua õitsevad. Haiguste ja kahjurite vabad, kiire kasvuga, vähenõudlikud ja väga vastupidavad püsililled. Väga head kaaslased roosidele ja teistele püsililledele. Kasutatakse lavendli asenduseks niiskemal ja savikamal mullal. Kasvavad hästi päikesepaistelises kohas, vett hästi läbilaskval mullal. Peale õitsemist puhmad tugevalt tagasi lõigata, siis õitsevad kolme nädala pärast uuesti. Sobivad kasutamiseks gruppidena, madala heki või piirdena aiavaasides. Head kaaslased on roosid, helmikpöörised, kipslilled, hostad, kurerehad, kõrged kukeharjad, neiusilmad, siilkübarad.

SEDUM / KUKEHARI

Vähenõudlikud püsikud. Põuakindlad ja talvekindlad. Pika õitsemisajaga (august - oktoober). Dekoratiivne lehestik kevadest sügiseni. Õitsevad siis , kui enamik püsikuid on juba ära õitsenud.  Lahjemal mullal on puhmikud tugevamad ja kompaktsemad. Head taimed väga vähese hooldusega kohtadesse. Sobivad nii peenrasse kui suurtesse aiavaasidesse. Sobivad hästi modernse arhitektuuriga. Headeks naabriteks on neiusilmad, madalad okaspuud, madalad kukeharjad, siilkübarad, kõrrelised, hostad jne. 

VERONICA / PIKALEHINE MAILANE

Kompaktsed kaua õitsevad taimed. Meelitavad aeda liblikaid. Kasvavad hästi päikesepaistelises, hea veeläbilaskvusega kohas. Õitsemist saab pikendada, kui äraõitsenud õisi regulaarselt eemaldada. Oma kompaktsuse ja madala kasvuga sobivad hästi ääristaimedeks, grupina püsilillepeenrasse või aiavaasi.


  • Koostööpartnerid